FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj     
Słowniczek filmowy

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Krośnieńska Grupa Filmowa - KLATKA Strona Główna :: Info
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
recon
Administrator



Dołączył: 09 Paź 2006
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krosno

PostWysłany: Sob 20:54, 08 Gru 2007    Temat postu: Słowniczek filmowy

Anime – japońskie filmy i seriale animowane, zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych. Wyróżnia się szereg podgatunków anime. Sztuka ta wywodzi się po części z mangi, czyli charakterystycznie rysowanych japońskich komiksów, które podobnie jak anime zdobywają coraz więcej miłośników na całym świecie.

Blockbuster- wielki kasowy przebój filmowy, blockbustery zazwyczaj mają swoje premiery latem, kiedy w USA najwięcej widzów korzysta z wakacji i chodzi do kina. W Polsce występuje raczej odwrotna tendencja Wink

Blue Box – jednolite niebieskie tło, lub całe pomalowane na niebiesko (ewentualnie zielono) pomieszczenie. Służy do nagrywania sekwencji z żywymi aktorami, by później z łatwością połączyć je z wytworzonymi na komputerze efektami specjalnymi.

Blue Screen – dawne określenie filmu tylko dla dorosłych, prawdopodobnie nazwa pochodzi od niebieskiej planszy z ostrzeżeniem, jaka pojawiała się przed takowym filmem. W praktyce zachęca niepełnoletnich do oglądania Wink Dzisiaj oznacza tyle, co Blue Box.

Bollywood – potoczne określenie kinematografii indyjskiej (krótko mówiąc – głównie musicali), największej na świecie. Termin ten to połączenie słów Bombaj i Hollywood.

Box Office – zestawianie najpopularniejszych albo najbardziej dochodowych filmów w podanym okresie, dotyczy zarówno premier kinowych jak i dvd czy video. Z angielskiego „box office” to także kasa, w której kupimy bilety na seans filmowy.

Budżet – pieniądze wyłożone przez producentów i sponsorów na produkcję filmu. Czym większy budżet, tym większa szansa na zrealizowanie wielkiego widowiska, który może być ogromnym komercyjnym sukcesem lub bolesną klapą. Niektórzy filmowcy nie znają tego terminu i potrafią przekroczyć budżet o kilka milionów dolarów...

Bugs (goofs) – błędy zaistniałe w filmie, nie wychwycone przez twórców, za to z wytrwałością godną pozazdroszczenia wyszukiwane przez bardziej skrupulatnych widzów. Mogą to być fragmenty sprzętu filmowego widoczne w kadrze, odbicie w lustrze czy szybie ekipy filmowej, różnice w położeniu przedmiotów na planie w kolejnych kadrach, nieścisłości historyczne itp...

Cameo – bardzo krótki udział znanej osobistości w filmie lub serialu, często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.

Casting - żmudny i długotrwały proces kompletowania obsady do filmu, polegający na przesłuchiwaniu często wielu tysięcy kandydatów do danej roli. Casting to zmora początkujących lub mało znanych aktorów i aktorek, o której znane gwiazdy mogą spokojnie zapomnieć.

Ceremonie filmowe – jednodniowe uroczyste imprezy, na których wybierane są najlepsze produkcje wyświetlane na ekranach kin lub mające swoje premiery telewizyjne w minionym roku. Punktem wieczoru jest wręczanie statuetek zwycięzcom nominowanym w wielu kategoriach, często zakończone długim i nudnym przemówieniem dziękczynnym Wink Najsłynniejsze ceremonie to Academy Awards (czyli Oscary), European Film Awards, BAFTA Awards, Golden Globes Awards, Emmy Awards, MTV Movie Awards, Screen Actors Guild, MPAA Awards.

Cliffhanger – zabieg stosowany głównie w serialach telewizyjnych, polegający na nagłym zawieszeniu akcji w kluczowej dla głównej fabuły, pełnej napięcia sytuacji. Stosuje się go najczęściej w ostatnim odcinku na zakończenie sezonu, by widz musiał czekać kilka tygodni na rozwiązanie sytuacji.

Dubbing – system nagrywania dialogów w ojczystych językach do filmów i seriali zagranicznych, by stały się one zrozumiałe dla widzów, bez konieczności stosowania napisów czy lektora. Dzięki dubbingowi ścieżka dźwiękowa pozostaje nienaruszona, nie słychać jednak oryginalnych głosów występujących w obrazie aktorów. Ma tylu zwolenników, co przeciwników Wink

Ekranizacja – nakręcenie filmowej wersji książki, sztuki teatralnej, komiksu czy nawet gry komputerowej. Wersje filmowe rzadko są w pełni wierne pierwowzorom, co za tym idzie zazwyczaj nie przypadają do gustu fanatycznym fanom ekranizowanych dzieł. Wyjątkiem mogą być ekranizacje gier komputerowych, które za to nie przypadają do gustu pozostałym kinomanom.

Festiwal filmowy – wielka kilkudniowa impreza filmowa, na którą zjeżdżają twórcy filmowi i widzowie z całego świata na pokaz najróżniejszych filmów z różnych zakątków świata. Jest to też dobra okazja do spotkań środowiska filmowego i zawierania nowych kontraktów. Festiwale kończą się konkursami, w których wybiera się najlepsze obejrzane obrazy. Często możemy te obejrzeć poza konkursem długo oczekiwane filmy, które mają szansę stać się wielkimi hitami. Najsłynniejsze festiwale filmowe odbywają się w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto i Sundance.

Film animowany – rysowany lub animowany komputerowo film bez udziału aktorów, wykonany różnymi technikami plastycznymi. Przeznaczony dla dzieci lub/i dla widzów dorosłych.

Film fabularny – aktorski film pełnometrażowy stanowiący jedną spójną całość, wyświetlany w kinach lub w telewizji.

Film kultowy – obraz, który zyskał wierną rzeszę oddanych fanów, dla których pod pewnymi względami jest on wyjątkowy. Często kultowymi stają się filmy w jakiś sposób oryginalne, szokujące, nowatorskie czy kontrowersyjne. Czasami są to nakręcone z ogromnym rozmachem hity komercyjne, innym razem obrazy niskobudżetowe, które w chwili premiery nie zawsze od razu zyskały pochlebne opinie, lecz z biegiem czasu doceniono ich odmienność. W rzeczywistości rudno wskazać czynniki, na podstawie których film staje się kultowy, dlatego lepiej podać przykłady: Easy Rider, The Rocky Horror Picture Show, Blade Runner, Matrix, Star Wars, Donnie Darko, Amelia czy seriale The Twilight Zone, The X Files, Northern Exposure.

Film noir – popularny nurt w kinie amerykańskim w latach 40-tych i 50-tych. Najczęściej był to czarno-biały film gangsterski lub detektywistyczny, charakteryzujący się realizmem wydarzeń i atmosferą tajemniczości. Opowiadał o dramatycznych wydarzeniach takich jak morderstwo, porwanie itp...

Film telewizyjny – film fabularny zrealizowany na potrzeby telewizji lub sieci telewizyjnej. Nie jest wyświetlany w kinach, premiera odbywa się tylko i wyłącznie w produkującej go stacji. Jeśli jest chętnie oglądany, to kupują go inne stacje telewizyjne, także zagraniczne. Filmy telewizyjne to zazwyczaj dramaty obyczajowe, często zainspirowane autentycznymi wydarzeniami, charakteryzują się schematycznością, często tanim sentymentalizmem, małym budżetem i mało znanymi polskiemu widzowi obsadą. Wyjątkiem mogą być powstające ostatnio ambitne produkcje płatnej stacji HBO.

Filmoznawstwo – wiedza o filmie, obejmuje takie dziedziny jak: historia, teoria, analiza i krytyka. W Polsce filmoznawstwa można się uczyć na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Gatunek filmowy – umownie można wyróżnić następujące gatunki, określające styl filmu: dramat, komedię, film akcji (sensacyjny), thriller, horror, s-f, fantasy, przygodowy, obyczajowy, wojenny, western, melodramat (romans), film muzyczny (musical), film familijny, film animowany, film erotyczny (porno). Filmy dzieli się również ze względu na pochodzenie (studyjne i niezależne), ze względu na formę (krótko i długometrażowe, nieme i dźwiękowe, czarno-białe i kolorowe itp...). Występują również także podgatunki jak parodie, filmy noir, katastroficzne czy połączenia, np. dramat sensacyjny, komediodramat, komedia romantyczna, thriller s-f itp.

Hollywood – najsłynniejsza dzielnica Los Angeles, światowy ośrodek kinematografii i symbol amerykańskiego komercyjnego kina. Założone i zaprojektowane w 1886 roku przez Harveya Hendersona Wilcoxa, nazwa pochodzi od krzew („holly”) porastających okoliczne wzgórza. Nad miastem znajdują się słynne białe litery z nazwą Hollywood.

Horror – popularny gatunek filmowy wywodzący się z fantastyki, którego zadaniem jest najczęściej budzenie lęku i niepokoju u widza, za sprawą specyficznego klimatu grozy, przerażających postaci lub mrożących krew w żyłach wydarzeń. Umownie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje horrorów: gore (stopniowo ubywa bohaterów filmu, by z reguły na końcu ostatni ocalały zidentyfikował i zabił tajemniczego zabójcę) slasher (makabryczny film pełen krwi, porozrywanych ciał, wnętrzności) i mystery horror (charakteryzuje się atmosferą tajemniczości i małą ilością drastycznych scen, bardziej straszy to, czego nie widać).

Kadr – najmniejsza jednostka filmu, jednak klatka naświetlonej taśmy filmowej.

Kupa niemożebna – osobliwe wyrażenie używane przez grupowiczów P.R.F. na określenie filmu, który naszym zdaniem nie jest wart najgorszej krytyki.

Lektor – osoba podkładająca swój głos w filmach i serialach pod bohaterów mówiących obcymi językami. Jedną z największych jego wad jest zagłuszanie ścieżki dźwiękowej filmu, za to słychać oryginalne kwestie wypowiadane przez aktorów. Lektorzy są rzadkością w większości krajów Europy Zachodniej, gdzie dominuje dubbing (Francja, Niemcy, Włochy) lub napisy (kraje skandynawskie).

Lumiere – francuscy bracia Auguste i Louis, oficjalnie uważani za twórców kina. W 1894 skonstruowali i opatentowali kinematograf, który upowszechnił się na początku XX wieku ściągając na projekcję do kin tysiące zaciekawionych widzów. Trzy lata przed nimi pierwsze urządzenie do rejestrowania ruchomych scen zbudował Thomas Edison.

Miniserial – rodzaj serialu telewizyjnego składający się z niewielkiej części odcinków. Często ekranizacja powieści, której nie można przedstawić w czasie normalnego filmu. Przykłady miniseriali: „Ptaki ciernistych krzewów”, „Pogoda dla bogaczy”, „Diuna”.

Nagroda Emmy (Emmy Award) - najbardziej prestiżowa amerykańska nagroda przyznawana od 1949 roku za najlepsze produkcje telewizyjne.

One-liner – błyskotliwe, dowcipne, często ironiczne lub złośliwe krótkie zdanie wypowiedziane przez bohatera, które czasami staje się kultowe i przechodzi do języka codziennego. Przykłady: Potraktuj to jak rozwód – Arnold Schwarzenegger w Total Recall po zastrzeleniu swojej filmowej żony, Sharon Stone. I’ll be back! - Arnold Schwarzenegger w Terminatorze, My name is Bond, James Bond (z wiadomej serii).

Opera mydlana – rodzaj wielowątkowego serialu telewizyjnego, z niezliczoną ilością bohaterów, intrygami, aferami i romansami. Opery mydlane często liczą setki lub tysiące odcinków i emitowane są kilka razy w tygodniu w porze popołudniowej.

Oscar - nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej, przyznawana od 1927 roku. Przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmowej. Statuetka waży 3.9 kg, ma około 35 centymetrów wysokości, wykonana jest z brązu i pokryta 14 karatowym złotem. Obecnie Oscary są najbardziej pożądanymi statuetkami, o jakich marzą filmowcy.

Prequel – kolejna część filmu, jednak różniąca się od sequela tym, że jego akcja rozgrywa się przed wydarzeniami zaprezentowanymi w oryginale.

Prime time – pora największej oglądalności stacji telewizyjnych, w której emituje się najbardziej atrakcyjne pozycje, standardowo od 16.00 do 22.00

Product placement – zjawisko umieszczania w filmach produktów lub marek firm sponsorujących daną produkcję. Stosuje się w bardziej lub mniej subtelny sposób w celach reklamowych. Mogą to być markowe przedmioty używane przez bohaterów w jakiś scenach, plakaty w tle, czy wymienienie nazwy danej marki w dialogach.

Remake – nowa wersja filmu sprzed lat. Bohaterowie i fabuła są bardzo zbliżone do oryginału, zmieniają się tylko twórcy, czasami miejsce lub czas trwania akcji. Remaki kręci się z myślą o współczesnej widowni, jednak z reguły nie dorównują one pierwowzorom.

Scena – zbiór pewnej ilości kadrów, stanowiący jedną z wielu części filmu.

Serial telewizyjny – wieloodcinkowa produkcja telewizyjna, standardowo składa się z pilota i jednej lub kilku serii, z których każda liczy około 20-kilku odcinków. Emisje większości seriali rozpoczynają się jesienią, ostatnie odcinki serii pokazywane są przed okresem letnim, co wymusza ich określoną długość. Akcja serialu może rozkładać się na kilka odcinków lub nawet serii (zazwyczaj seriale sensacyjne, s-f) lub zamykać się w jednym odcinku, tak by widz, który go przegapił, nie miał przeszkód w oglądaniu dalszych epizodów (zazwyczaj seriale komediowe).

Serie filmowe – kilka lub nawet kilkanaście filmów opowiadających o przygodach jednego bohatera, lub połączone jednym wątkiem. Często powstają na przestrzeni lat i rolę główną odgrywa wówczas kilku aktorów. Zazwyczaj kolejne części nie dorównują oryginałowi i każda kolejna jest na niższym poziomie od poprzednika.. Najsłynniejsze lub najdłuższe serie filmowe to ekranizacje przygód Jamesa Bonda, filmy z serii Star Trek, Police Academy, sagi Star Wars i Indiana Jones, horrory Nightmare from Elm Street i Halloween, oraz Planet of the Apes czy angielskie Carry On!.

Sequel – kontynuacja filmu, powstała na fali jego popularności. Przedstawia dalsze losy poznanych wcześniej bohaterów.

Slapstick – rodzaj komedii filmowej, która charakteryzuje się dużą ilością ruchu i przerysowanymi postaciami.

Soundtrack (OST)– ścieżka filmowa z muzyką filmową. Może się zdarzyć ze na soundtracku znajdziemy utwory, których nie słyszeliśmy w filmie, a jedynie zostały nim „zainspirowane” lub umieszczone w celach marketingowych.

Spin-off – odłamek popularnego serialu lub czasami filmu, opowiadający na przykład o drugoplanowych jego bohaterach. Przykładem może być serial The Lone Gunmen o drugoplanowych postaciach kultowego The X Files czy Xena opowiadająca o przygodach bohaterki znanej z serialu Hercules.

Spoiler – nazwa pochodzi od angielskiego słowa spoil, czyli psuć. Element recenzji filmowej, postu na forum lub grupie dyskusyjnej, który psuje przyjemność oglądania filmu lub serialu, poprzez podanie istotnej informacji dotyczącej fabuły filmu, w skrajnych przypadkach jego zakończenia. Na P.R.F. nie lubimy spoilerów!

Studio filmowe – miejsce powstawania większości produkcji komercyjnych. Najsłynniejsze studnia i wytwórnie znajdują się w Hollywood lub są z nim kojarzone: 20th Century Fox, Columbia Pictures, DreamWorks, Fine Line Features, Hollywood Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer, Miramax, New Line, Paramount Pictures,Touchstone Pictures, Universal, Walt Disney Pictures, Warner Bros.

Taśma filmowa – celuloidowy i światłoczuły nośnik filmu, najczęściej o szerokości 35mm. Film na taśmie filmowej zapisywany jest w formie pojedynczych klatek, przesuwanych w kinie z szybkością 24 na sekundę.

Teaser – krótka wstawka przed czołówką filmu, czasami początkująca jego akcję, ale nie zawsze mająca istotny związek z główną częścią fabularną. Teasery stały się nieodłączną częścią chociażby filmów o przygodach Jamesa Bonda.

Teledysk – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu w celach promocyjnych. Teledysk może nawiązywać do tematu piosenki, może przedstawiać dowolną historię w formie fabularnej lub animowanej, albo być zapisem gry muzyków na instrumentach. Za pierwszy teledysk w dziejach telewizji uważa się blisko 6-minutowy klip do piosenki „Bohemian Rhapsody” legendarnej brytyjskiej grupy Queen.

Telenowela – rodzaj serialu telewizyjnego, w której łatwo wyróżnić główny wątek czy temat (jak w telenoweli dokumentalnej), co odróżnia ja od opery mydlanej.

To be continued... – napis pojawiający się na zakończenie serialu, którego akcja kontynuowana jest w następnym odcinku. Wyjątkowo denerwujące, kiedy mamy do czynienia ze slasherem Wink

Trailer - zwiastun, zajawka, czyli krótka, dwu-, trzyminutowa zapowiedź filmu lub serialu telewizyjnego, ma zachęcić widza do wybrania się do kina lub włączenia telewizora. Zazwyczaj zmontowana z najbardziej atrakcyjnych fragmentów zapowiadanego obrazu, często z wpadającym w ucho podkładem muzycznym, niekoniecznie pochodzącym z danego filmu. W kinie trailery wyświetlane przed seansami, nierzadko zdarza się, że są one lepsze od reklamowanych filmów Wink Nic dziwnego, że trailery zdobyły taką popularność, organizowane są nawet ich festiwale, na których przyznaje się nagrody najlepszym ich twórcom.

Versus – dosyć nowy rodzaj filmowy, swoista kontynuacja, ale dwóch filmów, książek, komiksów lub gier, których bohaterowie walczą ze sobą. Przykłady: Alien vs Predator, Freddy vs. Jason. Wśród versusów nie należy szukać filmów wybitnych.

Złota Malina (Golden Raspberry) - najbardziej... niepożądana nagroda filmowa, przyznawana od 1980 roku najgorszym filmom i filmowcom. Statuetka to plastikowa malina pomalowana złotą farbą i okręcona taśma filmową. Ceremonia wręczenia Złotych Malin ma miejsce na noc przed wręczaniem Oscarów, odbieranie statuetek przez "nagrodzonych" twórców należy do wielkiej rzadkości.

Złota Palma - nagroda filmowa przyznawana podczas festiwalu w Cannes za najlepszy film.

Złoty Glob (Golden Globe) - nagroda filmowa przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Podczas ceremonii wręczenia złotych Globów, które często zapowiadają zwycięzców Oscarów, przyznaje się też statuetki twórcom telewizyjnym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Krośnieńska Grupa Filmowa - KLATKA Strona Główna :: Info Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
     Krośnieńska Grupa Filmowa - KLATKA: Strona poświęcona miłośnikom i twórcom Produkcji Filmowych     
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group   c3s Theme © Zarron Media
Regulamin